Misteriozno Kamenje u Carnacu

Malo selo Carnac u Francuskoj je zahvaljujući svojim megalitskim prahistorijskim spomenicima poznato kao jedno od glavnih nalazišta na svijetu.



Ovdje se može vidjeti više od 3.000 megalita, a graditelji i svrha ovih fascinantnih spomenika i dalje ostaju misterija, unatoč činjenici da je ovo i najveća kolekcija megalitskih spomenika na svijetu. 

Danas se o postojanju menhira u Carnacu (menhir = uspravni kamen), od kojih su se mnogi raspali, ili su se koristili za gradnju kuća ili su potonuli u Atlantskom oceanu, može samo nagađati. Kameni spomenici su nastali u različito vrijeme, između 3500 i 1500 godina prije nove ere, ali neki su stari čak i oko 6500 godina! 

Malo se zna o civilizaciji koja je iza sebe ostavila ovaj impresivan spomenik. Međutim, njegovi su graditelji očito imao mnogo iskustva u transportu, izgradnji i planiranju. Megaliti teški po nekoliko stotina tona su morali biti transportovani iz okolnih kamenoloma na konačne lokacije, a još uvijek nismo sigurni kako su to ljudi postizali prije nekoliko hiljada godina. 

Prije oko 4000 godina u području oko Carnaca su živjeli poljoprivrednici i ribari, preci Cro-Magnona, prvih Homo sapiensa u Evropi. U to vrijeme, muškarci su živjeli u prosjeku 36 godina, a žene 30. Vjerovatno niko nije ni doživio izgradnju od početka do kraja.
Share on Google Plus

0 komentari:

Objavi komentar