Transparency International (TI) u BiH predstavio je rezultate Globalnog barometra korupcije za 2016. godinu prema kojem BiH spada među države koje imaju najozbiljniji problem s korupcijom i (uz Jermeniju, Kazahstan, Litvaniju, Moldaviju, Rusiju i Ukrajinu) dobila je negativne ocjene u svim kategorijama istraživanja.
Ivana Korajlić iz TIBiH kazala je tim povodom danas na pres-konferenciji u Sarajevu da čak 82 posto bh. građana negativno ocjenjuje rad vlasti u borbi protiv korupcije, što BiH svrstava među četiri najgore ocijenjene države u toj kategoriji, zajedno s Ukrajinom, Moldavijom i Španijom.
Ona precizira da kao najkorumpiranije javne službenike bh. građani smatraju vladine dužnosnike (56 posto), koje prate članovi parlamenata (54) i predsjednici/premijeri (53 posto), dok najmanje korumpiranim smatraju religijske vođe.
Istovremeno 27 posto građana BiH bilo je u situaciji da u posljednjih godinu dana da mito nekom od javnih službenika, a najčešće saobraćajnoj policiji i medicinskom osoblju.
Ipak, kako je kazala, visoke stope podmićivanja, društvena stigma protiv prijavljivanja, kao i nedostatak političkih i građanskih prava doprinose bezvoljnosti i nesklonosti građana da se lično uključe u aktivnosti borbe protiv korupcije.
Tako ih većina smatra da građani ne mogu doprinijeti borbi protiv korupcije, a više od polovine da nije društveno prihvatljivo prijaviti korupciju.
Kao glavne razloge za neprijavljivanje korupcije, građani vide strah od posljedica i stav da njihova prijava zapravo neće dovesti do promjene.
Zbog toga kao glavne preporuke, Transparency International ističe jačanje nezavisnosti pravosuđa i otklanjanje utjecaja izvršne vlasti na pravosuđe, te usvajanje sveobuhvatnog i primjenjivog zakonskog okvira za zaštitu prijavitelja korupcije.
Globalni barometar korupcije je istraživanje koje Transparency International provodi svake godine, a ispituje percepciju građana o stanju korupcije širom svijeta. TIBiH prezentirao je rezultate za region Evrope i Centralne Azije, dobivene anketnim istraživanjem oko 60.000 stanovnika u 42 države.
0 komentari:
Objavi komentar